A Tiffany-lámpa születése
A különleges technika feltalálója, a New Yorkban született Louis Comfort Tiffany már fiatalon belecsöppent a szépséges tárgyak világába, ugyanis édesapja volt a híres Tiffany & Co nevű ékszervállalat tulajdonosa. Kezdetben üvegfestést tanult, ez a tevékenység vezetett a folyékony üveg színezésére és az üvegdarabok összeillesztésére irányuló ambícióihoz. Louis nevéhez kapcsolódik az opaleszcens üveg feltalálása, amely a Tiffany-lámpák alapjául szolgál. Ez a fényáteresztő, ám alig átlátszó, színes üveg sejtelmes fényt kölcsönöz a lámpáknak. Szintén hozzá kötődik az ólomüveg széleskörű felhasználását lehetővé tevő technológia megalkotása, amely során az üvegdarabokat rézfóliával illesztik, majd forrasztják össze a korábbi ólomsínes megoldás helyett.
Hogyan készül?
A Tiffany-lámpák buráinak alapanyaga a színezett ólomüveg, amely lapok formájában kapható. A könnyen vágható, flexibilis anyagot álló helyzetben, bélelt boxokban kell tárolni. Az üveglapok annyira rugalmasak, hogy ha túl sokáig állnak így, akkor akár el is görbülhetnek, így érdemes figyelni a megfelelő dőlésszögre. Bármilyen tárgyat készítünk a Tiffany-technikával, először a munkadarabhoz szükséges üvegdarabokat kell méretre vágnunk a szabásmintának megfelelően. Az üveglapok felszeletelése a formának megfelelően többféle eszközzel lehetséges – rendelkezésre áll kézi üvegvágó, egyenes vágó és körvágó is. Szükség van továbbá a munkához még gumitalpú vonalzóra, morzsoló fogóra, repesztő fogóra, törőkalapácsra és fólia simítóra is.
Az elkészült, mértre vágott üvegdarabok oldalait le kell csiszolni. A folyamat csiszológéppel történik, amelyben gyémántkorong végzi a feladatot. A csiszolás célja, hogy az üveg oldalát egyenletessé varázsolja, amely megkönnyíti majd a darabok összeillesztést. A csiszolást a fóliázás követi. Ez az a fent már említett forradalmi megoldás, amely kiváltotta a korábban használt ólomsíneket. Különböző üvegekhez különböző fóliatípusok valók, az opaleszcens üveghez az öntapadós vörösréz fólia használatos. Ezzel a vékony csíkkal kell az üvegdarabok oldalait körbevenni, majd fóliasimítóval a tökéletes tapadást miatt még az üvegre rávasalni. Itt is fontos az egyenletesség. A folyamat utolsó előtti lépése a forrasztás, amely forrasztópákával történik. Ennek köszönhetően maradnak egyben a kis darabok és kelnek életre gyönyörű dísztárgyak formájában. A forrasztott felületeket végül még szükséges patinázni is.
Készítsünk saját Tiffany dísztárgyat!
A geometrikus és virágos mintákkal díszített lápaburák mellett ékszerdobozok, ablaküvegek, órák, mécsestartók, képkeretek és további különféle dísztárgyak is készülnek az ólomüvegből. A kézzel készített darabok között nem találunk két pontosan egyformát. Amennyiben különösen érdeklődünk a technika iránt, és szívesen elkészítenénk egy dísztárgyat saját kezűleg is, akkor érdemes részt venni egy üvegező tanfolyamon. A tanfolyamok széles választéka áll a rendelkezésünkre - a gyorstalpalóktól a legrészletesebb, professzionális workshopokig mindent megtalálunk. Akár már egy hétvége alatt is képesek leszünk egy kisebb doboz, képkeret vagy dísztárgy elkészítésére, amelyet otthonunkba elhelyezve igazi művésznek érezhetjük magunkat.
Tiffany-lámpa a lakberendezésben
A végtelen sokféle változatban piacra kerülő Tiffany-lámpaburák többek között állólámpa, mennyezeti lámpa, függeszték, asztali lámpa, olvasólámpa és hangulatvilágítás formájában szerezhetőek be. A minták között is széles a választék, a jellemző szitakötő, liliom, pávatoll, almavirág és geometrikus elemek mellett egyszerűbb és rendkívül részletes mintájú lámpák is kaphatóak, így mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbbet.
A kellemes hangulatvilágítást adó, színpompás opaleszcens üveg miatt a Tiffany-lámpa főként dísztárgyként használható otthonunkban, hiszen önmagában is annyira különleges, hogy a fókusz középpontjába kerül, bárhova helyezzük. Ha nagyobb teret rendezünk be, akkor érdemes egyazon kollekció több darabját is megvásárolni, például egy függesztéket az ebédlőbe, egy mennyezeti lámpát a nappaliba, és egy olvasólámpát a kanapé mellé. Készülnek azonban kifejezetten olvasáshoz való asztali olvasólámpák és hangulatfényt kölcsönző kis állatfigurák is, amelyek önmagukban nem annyira dominánsak. Ezeket mindenképpen szemmagasságba helyezzük, hogy akkor is gyönyörködhessünk a mintákban, amikor éppen nem használjuk a lámpánkat. Szintén jó ötlet a Tiffany-lámpákat természetes fény közelébe helyezni, így nappal is élvezhetjük a különleges üveg látványát.
Vigyázzunk a Tiffany-lámpa eredetiségével, hiszen a piacon műanyag üvegből készült darabok is megtalálhatóak, amelyeket eredetiként vagy reprodukcióként árulnak!